Amal bought 5 bottles for Rs 60. What is the cost of one bottle?
Rs. 10
Rs. 12
Rs. 14
Rs. 15
Ram kept 48 toffees in 8 boxes equally. How many toffees are there in each box?
3
4
5
6
Ammu had 90 beeds. She made 9 necklaces with equal number of beeds. Then the number of beeds in each necklace.
9
10
11
18
Lali has not gone to shool for 21 days. For how many weeks was she away from the school?
1
2
The weight of one brick is 2 kg. What is the weight of 350 bricks?
500
600
700
800
The cost of one packet of salt equal to Rs. 7. What is the cost of 9 such packets?
63
56
72
49
Which of the following is a multiple of 6?
13
15
36
Multiplication factor of 24 ÷ 4 = 6 is
6 × 4 = 24
24 × 4 = 6
6 × 24 = 4
6 × 12 = 6
Five 50 paise coins means
Rs. 1
Rs. 1.50
Rs. 2
Rs. 2. 50
How many 100 rupee notes are there in Rs. 500?