How many legs altogether do 5 octopuses have?
40
10
20
30
How many 5 rupee stamps can you buy for 10 Rs?
5
2
1
There are 100 beads packed in 10 packets.How many beads are there in each packet?
50
12
There are 12 desks in a class room. Each desks has 4 legs. What is the total number of legs ?
48
56
The cost of 6 pen is Rs.18.What is the cost of one pen?
6
8
3
There are 5 goats.How many legs altogether?
15
540 students went for a picnic.Find the number of students in a bus if 9 buses were employed and each bus had the same number of students?
70
60
A poultry farm sold 784 eggs in a week.Find the number of eggs sold each day?
112
26
100
200
The cost of 10 packets of biscuits is Rs.200.Find the cost of 1 packet.
Rs.10
Rs.15
Rs.20
Rs.25
2 + 2 + 2 + 2 + 2 =
18